Plastuju, či neplastuju.

by | Nov 7, 2018 | Lifestyle | 0 comments

Tenhle článek jsem původně psát nechtěl, ale trošku mě k tomu donutily okolnosti. Chci se vyjádřit k ožehavému tématu: Jak to teda mám s těmi plasty.

Určitě jste si všimli, že nabádám na instastories, abyste místo igeliťáků používali Frusack. Sama firma mě oslovila, abych jim pomohl produkt rozšířit mezi lidi. Frusack jsou znovupoužitelné kompostovatelné pytlíky na nákup zeleniny a ovoce. Skvělá věc! Snažím se to používat, jak jen to jde. No jo, ale pak vidíte, jak mám něco v igeliťáku. Uf, průšvih! Dostal jsem několik zpráv, že jsem ###### a ###### a taky #######, že hlásám neplastuj a přitom já vesele plastuju.

Žijeme v době, ve které žijeme a bez plastů se prostě neobejdeme, i kdybychom se rozkrájeli, chodili po hlavě a všechny zdravili pokřikem hula hula. Ale co můžeme, je to omezit. Pokud vím, že jdu ten den na nákup, tak si vezmu s sebou do kapsy nebo batohu Frusack. Ale když zrovna ho u sebe nemám a chci nakoupit, tak holt vezmu na potraviny, u kterých se to neobejde, igeliťák.

Když si ale představíte, že kdybychom všichni každý druhý nákup použili Frusack, nebo jakýkoliv jiný znovupoužitelný neplastový pytlík, tak by se snížil igeliťákový odpad o 50 %. Chápete? 50 % to už je znatelné. A nemusíme nic zakazovat a nakazovat a urážet se, že někdo použil igeliťák.

Já nikdy ekolog nebyl a asi ani nebudu. A vím, že zákazama a negacema se nikdy nic nevyřešilo. Alespoň ne v pozitivním slova smyslu. Tak i dělám osvětu na svém profilu. Já ve stories nezakazuju, ale doporučuju, ukazuju cestu a říkám omezte, ne přestaňte. Možná mě teď určitá skupina lidí bude mít ještě míň rádo, ale prostě jsem skeptický k tomu, že igeliťáky a jiné zbytečné plasty přestanou lidi sami od sebe používat. Co by pomohlo, tak plošné omezení u prodejců. Prostě by supermarkety přestaly využívat igeliťáky a plastové obaly a vyměnili to za jiné. Pak pochopitelně i lidé – zákazníci přestanou používat igeliťáky.

To stejné platí s vodami v petkách. Vodu v pet lahvi kupuju, ale jednu lahev používám několik dní a čepuju do ní z vodovodu. Jogurt kupuju v plastu, protože Floriana mi prostě ještě ve sklenici nevyrábějí. Ale zas třeba brčka jsem přestal používat úplně, i když jsem byl asi největším milovníkem pití kávy brčkem.

Takže prosím, netrhejte mi hlavu za to, že občas sem tam u mě uvidíte plast. Jak jsem říkal, v dnešní době se bez plastů neobejdeme. Ale uděláte mi radost a hlavně celé naší planetě, když plasty budete alespoň omezovat.

https://frusack.com/

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *